SENSOVENTInteligentny system wentylacji mechanicznej dla budownictwa wielorodzinnego

Inteligentny system wentylacji

Naturalnym następstwem rozwoju budownictwa mieszkaniowego jest coraz większa świadomość inwestorów i uzasadniony wzrost oczekiwań dotyczących skutecznej i bezproblemowej wentylacji. System sensovent® uwzględnia szereg alternatywnych rozwiązań i narzędzi projektowych, umożliwiających wybór optymalnej koncepcji dostosowanej do potrzeb użytkowników, przepisów budowlanych, możliwości finansowych inwestora oraz ewentualnych ograniczeń np. architektonicznych. Oferowane rozwiązania zdefiniować można jako centralną wentylację mechaniczną-wywiewną z kompensacyjnym nawiewem grawitacyjnym. Wywiew realizowany jest z pomieszczeń kuchni lub aneksu kuchennego, łazienki, WC oraz garderoby. Powietrze świeże, doprowadzane jest bezpośrednio do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, a także kuchni w przypadku gdy ta wyposażona jest w okno zewnętrzne. Alternatywne konfiguracje umożliwiają uzyskanie stałych strumieni powietrza (wg PN-B-03430-1983/Az3:2000) z okresową redukcją w nocy, lub realizację kryteriów wentylacji regulowanej wg zapotrzebowania (DCV).

certyfikowane (KOT - ITB) elementy składowe
cicha praca gwarancja spełnienia wymagań PN-B-02151
wspomagający projektowanie i konfigurację systemu program doboru
10 serii wentylatorów gotowych na każdy wariant montażu
regulacja DCV lub CAV
komplet dedykowanych akcesoriów: montażowe, elektryczne, regulacyjne i akustyczne
wyłącznie wentylatory z silnikiem EC
wysoka efektywność energetyczna zarówno w systemie DCV jak i CAV
wentylatory o niskim zużyciu energii elektrycznej
fachowa pomoc techniczna
Program doboru sensovent®

W ramach systemu sensovent® udostępniony zostaje również pionierski program doboru, wspomagający projektowanie i techniczną weryfikację instalacji krok po kroku. Dobór średnic, kratek wentylacyjnych, odpowiedniej ilości nawiewników czy najcichszego wentylatora dla każdego pionu, nie musi wiązać się z tworzeniem arkuszy kalkulacyjnych, wertowaniem broszur, katalogów, czy licznych charakterystyk. Wyróżnikiem projektu sensovent® jest intuicyjna aplikacja, z poziomu której udostępniono wszystkie istotne i co najważniejsze aktualne informacje techniczne. Program realizuje niezbędne i pracochłonne obliczenia, np. hydrauliczne lub akustyczne, oszczędzając czas i dając projektantowi swobodę edycji wytycznych na każdym etapie. Projektując z programem sensovent®, użytkownik otrzyma czytelne i transparentne karty doboru, których zawartość z powodzeniem traktować można jako załącznik i uzupełnienie sporządzanej specyfikacji technicznej.
Program sensovent® - udostępnia m.in. następującą funkcjonalność:
dobór i symulacje obliczeniowe dla komponentów: wentylator, podstawa dachowa, tłumik, kratka, nawiewnik,
automatyczny dobór akcesoriów towarzyszących,
wskazanie optymalnej i minimalnej średnicy pionu,
obliczenia hydrauliczne,
kalkulacja nastawy regulatora ciśnienia,
wyznaczenie poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu dla każdej kondygnacji,
weryfikacja dobranej ilości oraz rodzaju nawiewników,
obliczenia dla charakterystyki energetycznej budynku np. energii pomocniczej wentylatorów,
karty doboru PDF dla pionów lub kompletnych mieszkań,
generowanie zestawień urządzeń i akcesoriów (.pdf oraz .xls),
generowanie schematów rozwinięć (.dxf ).
Certyfikacja i wiarygodność deklarowanych parametrów
Wdrożenie każdego elementu systemu, poprzedzone jest licznymi analizami, normatywnymi badaniami i szczegółowymi obliczeniami. Własne laboratoria i opracowania, często uzupełniane są wiedzą i kompetencjami niezależnych jednostek zewnętrznych. W przypadku produktów, zagadnień czy parametrów szczególnej rangi technicznej, wybór pada najczęściej na wyższe uczelnie techniczne. Gwarancja jakości, zaplecza inżynierskiego i obiektywnego podejścia, przekłada się na rzetelność i transparentność parametrów prezentowanych w materiałach technicznych i udostępnianych programach doboru. Swój udział w wyznaczaniu lub weryfikacji parametrów mieszkaniowego systemu sensovent® mają m.in. :
Wydział Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej (w zakresie efektywności energetycznej systemu)
Instytut Techniki Budowlanej (na drodze przeprowadzanej Krajowej Oceny Technicznej)
Instytut Badawczy Oddział Techniki Cieplnej ITC w Łodzi
Zasada działania i elementy składowe

Centralne systemy sensovent® oparte są na pracy zbiorczego wentylatora wyciągowego, podłączonego do jednego lub kilku pionów wentylacji ogólnej mieszkań. Wywiew powietrza realizowany jest poprzez kratki wentylacyjne stałoprzepływowe lub higrosterowane. Nawiew kompensacyjny następuje poprzez nawiewniki okienne lub ścienne. Kontrola podciśnienia w kanale, zapewnia precyzyjne i płynne dostosowanie charakterystyki wentylatora i jego reakcję na takie czynniki jak: samoregulacja kratek i nawiewników, zmienność warunków atmosferycznych, czy ingerencje użytkowników. W przypadku wyboru wentylacji wg zapotrzebowania (DVC), wentylator EC wraz z modułem kontroli ciśnienia, stanowią konieczny element systemu. Ich połączenie z higrosterowanymi kratkami MILA HY+ zapewnia regulację lokalną, tj. wg indywidualnych warunków wewnętrznych, z jednoczesnym zachowaniem zalet i korzyści z systemów centralnych. Zastosowanie kratek ze stałym przepływem MILA A+ umożliwia wybór pomiędzy kontrolą podciśnienia, a prostym systemem, opartym na stałej charakterystyce wentylatora, precyzyjnie regulowanej w pełnym zakresie.
Wentylatory Najważniejszym elementem każdego systemu centralnego jest wentylator. W systemowych rozwiązaniach sensovent® szczególną wagę przywiązano do rozwiązań konstrukcyjnych, materiału oraz jakości wykonania, a także normatywnych badań umożliwiających precyzyjne zilustrowanie parametrów w udostępnionych programach doboru. System sensovent® uwzględnia wyłącznie wentylatory:
|
![]()
|
sensovent® to nie tylko wentylatory. To liczne akcesoria, elementy nawiewne i wyciągowe, które po połączeniu tworzą spójny system dopasowany do potrzeb i specyfiki inwestycji. Szeroki wybór asortymentu umożliwia wariantowe podejście do każdego projektu. W ostatecznej selekcji pomocne są szczegółowe porównania, wytyczne, czy indywidualne rysunki przygotowane przez dział techniczny.

Efektywność energetyczna systemu sensovent®

RAPORT
Miarą efektywności energetycznej systemu wentylacyjnego jest bez wątpienia jego wpływ na możliwość spełnienia przez budynek restrykcyjnych wymagań w zakresie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPH+W. Wartość ta, od dnia 31.12.2020r nie powinna przekraczać 65 kWh/m2/rok. Możliwości sensovent® w tym zakresie, potwierdzone zostały na drodze analizy wykonanej przez niezależnych ekspertów Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Raport wykonano dla przykładowego, reprezentatywnego budynku wielorodzinnego, spełniającego minimalne wymagania techniczne zgodne z WT2021. Budynek nie był wyposażony w alternatywne źródła energii. Uwzględniono dwie, wzorcowe konfiguracje systemu sensovent®:
Higrosterowany (regulacja DCV)
Stałoprzepływowy (regulacja CAV z obniżeniem nocnym)

Wyniki analizy dla reprezentatywnego budynku wykazały, że konfiguracje wzorcowe sensovent® umożliwiają spełnienie podstawowych wymagań z zakresu EP w kluczowych pod względem dynamiki rozwoju budownictwa mieszkaniowego lokalizacjach. Warto podkreślić, że w przypadku systemu sensovent® wykazano zgodność w zakresie wskaźnika EP nie tylko w wariancie zmienno-przepływowym (DCV), ale również dla stałych strumieni, obniżanych okresowo zgodnie z PN. Podobne analizy i opracowania dotyczące konkurecyjnych systemów wskazują wyłącznie poglądowe możliwości z zakresu systemów higrosterowanych. Nie można ich uogólniać i przekładać na wersje stałoprzepływowe. Dla systemów firmy Harmann wymagane wartości EP osiągnięte zostaną w większości przypadków niezależnie od wybranego wariantu, stało-przepływowego (CAV) czy higrosterowanego (DCV).